Welkom bij onze laatste update.
De afgelopen maand hebben we onze tijd besteed aan drie hoofdonderwerpen: het vullen van de afgewerkte plantbedden met kleine bomen, het installeren van een irrigatiesysteem en het voorbereiden van de gemeenschap om de kwekerij zelfstandig te beheren. Er was geen tijd te verliezen, want dit was onze laatste maand in Ecuador.
Zoals jullie misschien nog weten van onze vorige update, hadden de inwoners van Tandayapa ervoor gekozen om de kwekerij te plaatsen in een centraal deel van hun dorp. Oorspronkelijk was ons plan om de kwekerij bij het onderzoeksstation van de lokale universiteit te plaatsen, maar we hebben de beslissing om de kwekerij op gemeenschapsgrond te positioneren natuurlijk met open armen ontvangen.
Door de gemeenschap te betrekken bij het ontwerpen van het irrigatiesysteem, kregen we de mogelijkheid om het systeem aan te sluiten op de waterleidingen van Tandayapa. Dit betekende dat apparatuur zoals een generator en een waterpomp, die nodig zouden zijn geweest als de kwekerij bij het onderzoeksstation stond, niet meer nodig waren. Dit vereenvoudigde het systeem, waardoor het makkelijker te bouwen en te onderhouden was. Bovendien konden dorpsbewoners, die al bekend waren met het lokale leidingnetwerk, de leiding nemen bij de constructie. De gemeenschap weet nu hoe ze het systeem moeten onderhouden, omdat ze een actieve rol hebben gespeeld in de bouw. Zelfredzaamheid is hierbij een hoge prioriteit.
Vervolgens hadden we, om van de plantbedden en het irrigatiesysteem een echte kwekerij te maken, uiteraard… planten nodig!
We werkten samen met een nabijgelegen kwekerij die ons kon adviseren over welke planten we moesten aanplanten in de Tandayapa-kwekerij. We kochten 620 inheemse planten, die veel kleur brachten naar de kwekerij én het dorp. Deze planten kunnen worden gezien als een katalysator, een kickstart voor het bedrijfsproces. Na hun eerste verkoop kunnen ze nieuwe zaden kopen en het proces zelfstandig opnieuw starten.
Terwijl we onze werkzaamheden afronden en ons klaarmaken om te vertrekken, hebben we vergaderingen georganiseerd om te praten over gemeenschapsorganisatie. De lokale universiteit zal Tandayapa blijven ondersteunen bij het onderhouden van de kwekerij.
Onze tijd in Tandayapa is ten einde gekomen. We hebben enorm genoten van onze tijd met de gemeenschap en willen hen bedanken voor hun inzet.
We vertrekken met volle vertrouwen dat de gemeenschap de kwekerij zal blijven verzorgen en dat het zijn volledige potentieel zal bereiken.